10 oktyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş 7-ci Bakı Beynəlxalq Kitab (“Baku International Book Fair 2021”) sərgisi öz işini yekunlaşdırıb. Qeyd etmək lazımdır ki, sərginin təsiri bütün gözləntiləri üstələdi. Qonaqlar və yaşlılar tərəfindən kitab bayramı adlandırılan bu tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına çoxsaylı minnətdarlıqlar daxil olub.
Sərgidə 13 ölkədən 165 müəssisə iştirak etdi.  Azərbaycan, Bolqarıstan, Gürcüstan, Fransa, İndoneziya, İran, Kolumbiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Misir, Özbəkistan, Rusiya və Türkiyəyə məxsus nəşriyyat evləri, mətbəələr, kitab mağazaları, mədəniyyət mərkəzləri və poliqrafiya şirkətləri sərgidə iştirak etdilər.
Sərgiyə bir neçə min insan qatıldı. İştirakçıların tərkibi, eləcə də burada təmsil olunan təşkilatlar və şirkətlər, dəvət edilmiş qonaqlar baxımından sərgi regionun ən böyük sərgisidir. Keçirildiyi günlərdə böyüklər və uşaqlar üçün təxminən iki yüz fərqli tədbir təşkil edildi.
Aralarında xeyli gənclər, tələbələr və məktəblilər olan minlərlə ziyarətçi dünya klassiklərinin şah əsərlərini, dərslikləri və elmi araşdırmaları, şeir və uşaq ədəbiyyatını əks etdirən parlaq, zəngin tərtibatlı stendləri böyük maraqla nəzərdən keçirib. Ziyarətçilərin bu günlərdə həvəslə  satın aldıqları məşhur ədəbiyyat və tanınmış nəşrlərin satışı sayəsində tədbirin reytinqi əhəmiyyətli dərəcədə artıb.
Azərbaycan Respublikasının Baş nazir müavini Əli Əhmədov qeyd etdi ki, sərgi Azərbaycan dövlətinin və cəmiyyətinin sivilizasiya mənbəyi kimi kitaba olan sevgisinin və bağlılığının əsil göstəricisidir.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Anar Kərimov kitabı insanların inkişafı və tərbiyəsi üçün ən vacib vasitə adlandırdı. Respublikanın təhsil naziri Emin Əmrullayevin sözlərinə görə, bu sərgi müəllimlərin, məktəblilərin və tələbələrin diqqətini uğurla cəlb edib.
Təşkilatçılar qarşılarına eyni anda bir neçə vacib məqsəd qoyublar: kitabların və oxumanın təşviqi və populyarlaşdırılması, yerli və xarici nəşriyyatların çap məhsulları ilə tanışlıq, nəşriyyat işinə dəstək, potensial əməkdaşlıq üçün nəşriyyatları kitab mağazaları ilə tanış etmək, rəqəmsal dövrdə kitab biznesinin inkişafı üzrə təcrübə və fikir mübadiləsi.
Məşhur yerli və xarici yazıçılar: Çingiz Abdullayev, Elxan Elatlı, Elçin Əliyev, Nail Əlizadə, Gülseren Buğdayıcıoğlu, Ercan Kesal, Toğrul Mehti Niyazi və başqaları sərginin müxtəlif günlərində tədbirin xüsusi qonaqları oldular.
Qarabağ mövzusu, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan ordusunun düşmən üzərində parlaq zəfəri forumun yaradıcılıq emalatxanasında ciddi yer tuturdu. Burada müəlliflər qələbəyə həsr olunmuş kitab, qeyd, esse və şeirlərini təqdim etdilər. Şairə Nigar Həsənzadənin “İgidlərin Sözü” layihəsi xüsusi diqqətə layiqdir. Layihə çərçivəsində qazilər 44 günlük Qarabağ müharibəsi vaxtı yazılmış şeirləri oxuyublar.
Sərgi-yarmarkanın keçirildiyi günlərdə xüsusi olaraq uşaqlar üçün “Tık-Tık xanım” və “Cırtdan” tamaşaları; müxtəlif ustad dərsləri, xüsusən də “Xalça eskizlərinin hazırlanması”, ebru (su üzərində rəsm sənəti) və s. keçirilib. Solmaz Amanova özlərini nağıl qəhrəmanları qismində hiss edən milli Azərbaycan nağıllarının personajlarını təqdim edib.
“Keçmişi və gələcəyi, yazıçı ilə oxucunu, elm və təhsili bir araya gətirdiyi üçün kitab sərgilərini sevirik”. Sərginin bir çox VIP qonaqlarının bu fikri beynəlxalq miqyaslı unikal kitab bayramının ən yaxşı təsvirlərindən birinə çevrilib.

Успех книжной выставки это отражение любви к Книге в Азербайджане
10 октября в Баку Экспо Центре завершила свою работу 7-ая Бакинская Международная Книжная Выставка «Baku International Book Fair 2021», посвященная 880-летию выдающегося азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви. Необходимо подчеркнуть, что эффект выставки превзошел все ожидания. Масса благодарных отзывов поступила в адрес организаторов и участников этого книжного праздника.
В выставке приняло участие 165 компаний из 13 стран мира. В их числе издательства, полиграфии, книжные магазины, библиотеки и культурные центры из Азербайджана, Болгарии, Грузии, Франции, Индонезии, Ирана, Колумбии, Казахстана, Кыргызстана, Египта, Узбекистана, России и Турции. По составу участников и представленных на ней организаций и компаний, приглашенных гостей выставка является крупнейшей в регионе. В дни ее проведения прошло около двухсот различных мероприятий для взрослых и детей.
Выставку посетили несколько тысяч человек. Отрадным фактом стало активное участие в выставке молодежи, студентов и школьников, которые с огромным интересов осматривали яркие стенды, демонстрирующие шедевры мировой классики, учебники и научные изыскания, поэзию и детскую литературу. Рейтинг мероприятия значительно вырос благодаря распродаже популярной литературы и титульных изданий, которые охотно раскупали в эти дни посетители.
Заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Али Ахмедов отметил, что выставка достойно служит показателем любви и преданности азербайджанского государства и общества к книге, как источнику цивилизации.
Министр культуры Азербайджана Анар Каримов назвал книгу важнейшим средством развития и просвещения людей.
По мнению министра образования Азербайджана Эмина Амруллаева, нынешняя выставка успешно привлекла внимание педагогов, школьников и студентов.
Организаторы ставили целью сразу несколько важных факторов: продвижение и популяризацию книги и чтения, ознакомление с книгопечатной продукцией азербайджанских и иностранных издательств, поддержку издательского дела, знакомство издательств с книжными магазинами для потенциального сотрудничества, обмен опыта и идей по развитию книжного бизнеса в эпоху цифровых технологий.
Специальными гостями в разные дни выставки стали известные азербайджанские и зарубежные писатели: Чингиз Абдуллаев, Эльхан Элатлы, Эльчин Алиев, Наиль Ализаде, Гульсерен Бугдайиджиоглу, Эрджан Кесал, Тогрул Мехти Ниязи и многие другие.
Серьезное место в творческой мастерской форума заняла тема Карабаха, выдающейся победы азербайджанской армии под руководством президента Ильхама Алиева над врагом. Авторы презентовали свои книги, заметки, эссе и стихи, посвященные Победе. Особого внимания заслуживает проект «İgidlərin SÖZü» поэтессы Нигяр Гасанзаде. В рамках проекта ветераны читали стихи, написанные во время 44-х дневной Карабахской войны.
В дни выставки специально для детей была организована прошли спектакли «Тык-Тык ханум» и «Джыртдан»; различные мастер-классы, в частности, «Подготовка эскизов ковра», эбру (искусство рисования на воде) и многое другое. Солмаз Аманова представила персонажей национальных азербайджанских сказок, в которых чувствовали себя в образе героев сказок.
«Мы любим книжные выставки за то, что они объединяют прошлое и будущее, писателя и читателя, науку и просвещение». Это мнение многих вип-гостей выставки стало одной из лучших иллюстраций уникального праздника Книги в международном масштабе.