10 oktyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş 7-ci Bakı Beynəlxalq Kitab (“Baku International Book Fair 2021”) sərgisi öz işini yekunlaşdırıb. Qeyd etmək lazımdır ki, sərginin təsiri bütün gözləntiləri üstələdi. Qonaqlar və yaşlılar tərəfindən kitab bayramı adlandırılan bu tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına çoxsaylı minnətdarlıqlar daxil olub.
Sərgidə 13 ölkədən 165 müəssisə iştirak etdi.  Azərbaycan, Bolqarıstan, Gürcüstan, Fransa, İndoneziya, İran, Kolumbiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Misir, Özbəkistan, Rusiya və Türkiyəyə məxsus nəşriyyat evləri, mətbəələr, kitab mağazaları, mədəniyyət mərkəzləri və poliqrafiya şirkətləri sərgidə iştirak etdilər.
Sərgiyə bir neçə min insan qatıldı. İştirakçıların tərkibi, eləcə də burada təmsil olunan təşkilatlar və şirkətlər, dəvət edilmiş qonaqlar baxımından sərgi regionun ən böyük sərgisidir. Keçirildiyi günlərdə böyüklər və uşaqlar üçün təxminən iki yüz fərqli tədbir təşkil edildi.
Aralarında xeyli gənclər, tələbələr və məktəblilər olan minlərlə ziyarətçi dünya klassiklərinin şah əsərlərini, dərslikləri və elmi araşdırmaları, şeir və uşaq ədəbiyyatını əks etdirən parlaq, zəngin tərtibatlı stendləri böyük maraqla nəzərdən keçirib. Ziyarətçilərin bu günlərdə həvəslə  satın aldıqları məşhur ədəbiyyat və tanınmış nəşrlərin satışı sayəsində tədbirin reytinqi əhəmiyyətli dərəcədə artıb.
Azərbaycan Respublikasının Baş nazir müavini Əli Əhmədov qeyd etdi ki, sərgi Azərbaycan dövlətinin və cəmiyyətinin sivilizasiya mənbəyi kimi kitaba olan sevgisinin və bağlılığının əsil göstəricisidir.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Anar Kərimov kitabı insanların inkişafı və tərbiyəsi üçün ən vacib vasitə adlandırdı. Respublikanın təhsil naziri Emin Əmrullayevin sözlərinə görə, bu sərgi müəllimlərin, məktəblilərin və tələbələrin diqqətini uğurla cəlb edib.
Təşkilatçılar qarşılarına eyni anda bir neçə vacib məqsəd qoyublar: kitabların və oxumanın təşviqi və populyarlaşdırılması, yerli və xarici nəşriyyatların çap məhsulları ilə tanışlıq, nəşriyyat işinə dəstək, potensial əməkdaşlıq üçün nəşriyyatları kitab mağazaları ilə tanış etmək, rəqəmsal dövrdə kitab biznesinin inkişafı üzrə təcrübə və fikir mübadiləsi.
Məşhur yerli və xarici yazıçılar: Çingiz Abdullayev, Elxan Elatlı, Elçin Əliyev, Nail Əlizadə, Gülseren Buğdayıcıoğlu, Ercan Kesal, Toğrul Mehti Niyazi və başqaları sərginin müxtəlif günlərində tədbirin xüsusi qonaqları oldular.
Qarabağ mövzusu, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan ordusunun düşmən üzərində parlaq zəfəri forumun yaradıcılıq emalatxanasında ciddi yer tuturdu. Burada müəlliflər qələbəyə həsr olunmuş kitab, qeyd, esse və şeirlərini təqdim etdilər. Şairə Nigar Həsənzadənin “İgidlərin Sözü” layihəsi xüsusi diqqətə layiqdir. Layihə çərçivəsində qazilər 44 günlük Qarabağ müharibəsi vaxtı yazılmış şeirləri oxuyublar.
Sərgi-yarmarkanın keçirildiyi günlərdə xüsusi olaraq uşaqlar üçün “Tık-Tık xanım” və “Cırtdan” tamaşaları; müxtəlif ustad dərsləri, xüsusən də “Xalça eskizlərinin hazırlanması”, ebru (su üzərində rəsm sənəti) və s. keçirilib. Solmaz Amanova özlərini nağıl qəhrəmanları qismində hiss edən milli Azərbaycan nağıllarının personajlarını təqdim edib.
“Keçmişi və gələcəyi, yazıçı ilə oxucunu, elm və təhsili bir araya gətirdiyi üçün kitab sərgilərini sevirik”. Sərginin bir çox VIP qonaqlarının bu fikri beynəlxalq miqyaslı unikal kitab bayramının ən yaxşı təsvirlərindən birinə çevrilib.

A unique international holiday of books
On the 10th of October, the 7th Baku International Book Fair 2021, which was dedicated to the 880th anniversary of the outstanding Azerbaijani poet and thinker, Nizami Ganjavi, completed its work at Baku Expo Center. It should be emphasized that the effect of the exhibition exceeded all expectations. A lot of grateful responses came to the organisers and participants of this event, which guests and old-timers called a book holiday.
About 200 publishing houses and printing companies from Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, France, Indonesia, Iran, Colombia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Egypt, Uzbekistan, Russia and Turkey took part in the exhibition-fair.
The exhibition was attended by several thousand people. In terms of the composition of its participants and organisations / companies, including the invited guests, the fair is the largest in the region. During the exhibition days, about two hundred different events for adults and children took place. Thousands of visitors, among whom there were a lot of young people, students and schoolchildren, with great interest examined the bright, richly decorated stands showing masterpieces of world classics, textbooks and scientific research, poetry and children's literature. The rating of the event has grown significantly due to the sale of popular literature and title publications, which visitors were eagerly snapping up these days.
Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Ali Ahmadov, noted that the exhibition is a worthy indicator of the love and devotion of the Azerbaijani state and society to the book as a source of civilization.
Minister of Culture of Azerbaijan, Anar Karimov, called the book the most important tool for the development and education of people.
According to the Minister of Education of Azerbaijan, Emin Amrullayev, the current exhibition has successfully attracted the attention of teachers, schoolchildren and students.
The organisers aimed at several important factors at once: promotion and popularization of books and reading, familiarization with the printed products of Azerbaijani and foreign publishing houses, support for publishing, acquaintance of publishers with bookstores for potential cooperation, exchange of experience and ideas on the development of the book business in the digital age.
Famous Azerbaijani and foreign writers became special guests on different days of the exhibition: Chingiz Abdullayev, Elkhan Elatly, Elchin Aliyev, Nail Alizade, Gulseren Bugdayidzhioghlu, Ercan Kesal, Toghrul Mehti Niyazi and many others.
A serious place in the creative workshop of the forum was taken by the theme of Karabakh, the outstanding victory of the Azerbaijani army under the leadership of President Ilham Aliyev over the enemy. The authors presented their books, notes, essays and poems dedicated to the Victory. The project “İgidlərin Sözü” by the poetess Nigar Hasanzade deserves special attention. Within the framework of the project, veterans recited poems written during the 44-day Karabakh war.
During the fair, performances “Tyk-Tyk khanum” and “Jyrtdan” took place especially for children; various master classes, in particular, “Preparing carpet sketches”, ebru (the art of drawing on water) and much more. Solmaz Amanova presented the characters of national Azerbaijani fairy tales, in which they felt themselves as heroes of fairy tales.
“We love book exhibitions because they bring together the past and the future, the writer and the reader, science and education” - this opinion of many VIP guests of the exhibition has become one of the best illustrations of a unique international holiday of books.
The organiser of the exhibition is the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, gold sponsor – “bp Azerbaijan” company. Organisational support is provided by Caspian Event Organisers (CEO).