Salam Sarvan və Rövşən Abdullaoğlu 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin fəxri yazarları seçilib
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 2-8 oktyabr 2024-cü il tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi (Baku International Book Fair 2024) keçiriləcək. Sərginin Təşkilat Komitəsi tərəfindən şair Salam Sarvan və yazıçı Rövşən Abdullaoğlu 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin fəxri yazarları seçilib.
Salam Sarvan müasir Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndələrindən biridir. “Sənə deyiləsi deyil sənə deyiləsi sözüm”, “Mən gələr olmadım, yolu qarşıla”, “Heykəl tənhalığı” adlı şeir kitablarının müəllifidir. Şairin əsərləri müxtəlif xarici dillərə tərcümə olunub. Rövşən Abdullaoğlu çağdaş nəsrimizdə ən çox oxunan yazıçılardan biri və 32 kitab müəllifidir. “Relslər üzərində uzanmış adam” romanı 2020-ci ildə “Readers Favorite” beynəlxalq kitab müsabiqəsinin qalibi olub.
Sərgi çərçivəsində 7 gün ərzində fəxri yazarların iştirakı ilə sərgi salonunda müxtəlif formatda tədbirlər (kitab təqdimatı, imza saatları, oxucularla görüş, xarici yazarlarla birgə panellərdə iştirak) təşkil olunacaq.
Ziyarətçilərin “Elmlər akademiyası”, “28 may” və “Koroğlu” metrostansiyalarından Bakı Ekspo Mərkəzinə xüsusi avtobuslar vasitəsilə ödənişsiz gediş-gəlişi təmin ediləcəkdir. Sərginin iş vaxtı: 10:00-dan 20:00-dəkdir.

As reported earlier, the 10th Baku International Book Fair (Baku International Book Fair 2024) will take place on October 2-8, 2024, at the Baku Expo Center, under the organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. Poet Salam Sarvan and writer Rovshan Abdullaoghlu have been selected as honorary authors of the fair by the organizing committee.
Salam Sarvan is a key figure of modern Azerbaijani poetry. He is the author of the poetry collections "My words to you are not to be told to you," "I did not come; meet the road," and "Loneliness of the Statue." His poems have been translated into several foreign languages. Rovshan Abdullaoghlu is one of the most popular writers and the author of 32 books. His novel "The Man Lying on the Rails" won the international book competition "Readers Favorite" in 2020. As part of the exhibition, various events will be organized in the hall, including book presentations, book signings, readers' meetings, and panel discussions with foreign authors, with the participation of honorary authors.
Special buses will offer free transportation for visitors from the metro stations "Academy of Sciences," "28th of May," and "Koroghlu" to the Baku Expo Center. The exhibition is open from 10.00 am to 8.00 pm, and entry is free. You can check the bus schedule at this link.