Salam Sarvan və Rövşən Abdullaoğlu 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin fəxri yazarları seçilib
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 2-8 oktyabr 2024-cü il tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi (Baku International Book Fair 2024) keçiriləcək. Sərginin Təşkilat Komitəsi tərəfindən şair Salam Sarvan və yazıçı Rövşən Abdullaoğlu 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin fəxri yazarları seçilib.
Salam Sarvan müasir Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndələrindən biridir. “Sənə deyiləsi deyil sənə deyiləsi sözüm”, “Mən gələr olmadım, yolu qarşıla”, “Heykəl tənhalığı” adlı şeir kitablarının müəllifidir. Şairin əsərləri müxtəlif xarici dillərə tərcümə olunub. Rövşən Abdullaoğlu çağdaş nəsrimizdə ən çox oxunan yazıçılardan biri və 32 kitab müəllifidir. “Relslər üzərində uzanmış adam” romanı 2020-ci ildə “Readers Favorite” beynəlxalq kitab müsabiqəsinin qalibi olub.
Sərgi çərçivəsində 7 gün ərzində fəxri yazarların iştirakı ilə sərgi salonunda müxtəlif formatda tədbirlər (kitab təqdimatı, imza saatları, oxucularla görüş, xarici yazarlarla birgə panellərdə iştirak) təşkil olunacaq.
Ziyarətçilərin “Elmlər akademiyası”, “28 may” və “Koroğlu” metrostansiyalarından Bakı Ekspo Mərkəzinə xüsusi avtobuslar vasitəsilə ödənişsiz gediş-gəlişi təmin ediləcəkdir. Sərginin iş vaxtı: 10:00-dan 20:00-dəkdir.

Салам Сарван и Ровшан Абдуллаоглу выбраны почётными авторами 10-й Бакинской международной книжной ярмарки
26 сентября 2024
Как мы сообщали, 2-8 октября 2024 года в Бакинском Экспо-центре пройдёт организуемая Министерством культуры Азербайджанской Республики 10-я Бакинская международная книижная Ярмарка (Baku International Book Fair 2024). Поэт Салам Сарван и писатель Ровшан Абдуллаоглу были выбраны оргкомитетом выставки почётными авторами 10-й Бакинской международной книжной ярмарки.
Салам Сарван – один из ярких представителей современной Азербайджанской поэзии. Он автор поэтических сборников под названием «Моих слов тебе не сказать», «Я не пришёл, встречай дорогу», «Одиночество статуи». Произведения поэта переведены на различные иностранные языки. Ровшан Абдуллаоглу – один из самых читаемых писателей нашей современной прозы, автор 32 книг. Роман «Человек, лежащий на рельсах» стал победителем международного книжного конкурса «Выбор Читателей» (“Readers Favorite”) в 2020 году. В рамках выставки в выставочном зале будут организованы мероприятия различного формата с участием почётных авторов (презентация книги, автограф-часы, встречи с читателями, участие в панелях с зарубежными авторами).
Посетителям будет обеспечен бесплатный проезд до Бакинского Экспо-центра и обратно от станций метро «Академия наук», «28 мая» и «Кёроглу» специальными автобусами.