Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin irimiqyaslı yeni layihəsi
Pandemiya dövründən bəri ilk dəfə olaraq, Türkiyə Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi (İstanbul Ticarət Palatası və Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi ilə birlikdə) 7-ci Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirak edir.
Stendimizdə 22 nəşriyyat təqdim edilir. Bu orqanlar öz məhsullarını nümayiş etdirir və Azərbaycanlı həmkarları ilə görüşlərdə iştirak edirlər. Nazirliyimiz bu gün öz kitablarını, eləcə də Türkiyədə nəşr olunmuş iki minə yaxın əsərini təqdim edir. Ümumiyyətlə, stendimizdə beş minə yaxın kitab var.
Bununla yanaşı, biz yeni irimiqyaslı “TEDA” (Türkiye Edebiyatının Dışıl Açılımı) layihəsini təqdim edirik. Bu layihə çərçivəsində xarici nəşriyyatlar Türkiyədə nəşr olunan əsərləri öz dillərinə tərcümə edir, habelə nəşriyyat və tərcümə işlərinin gedişində çəkilən xərclərə görə bizdən gəlir əldə edirlər. Bu sərgidə Azərbaycan nəşriyyatlarını bu layihə ilə tanış edirik ki, onlar da Türkiyə əsərlərini Azərbaycan dilinə tərcümə edərək layihədən istifadə edə bilsinlər.
Biz həm də çox maraqlı ədəbi-mədəni proqram hazırlamışıq və nəşriyyat fəaliyyətimiz haqqında məlumat veririk. Biz uşaq ədəbiyyatı yazıçılarını da sərgiyə dəvət etmişik. 9 oktyabr tarixində sərginin qonağı Ercan Kesal olacaq və yazıçı özünün yeni filmi və kitabı haqqında məlumat verəcək, eləcə də Bakı Kitab Mərkəzində avtoqraf sessiyası keçirəcəkdir. Dünən çağdaş Türkiyə və Azərbaycan şeirlərinə həsr olunmuş tədbirimiz oldu.
Gələn il iştirak edən bütün nəşriyyatlar ilə çox böyük planlarımız, eləcə də Azərbaycan nəşriyyatları ilə daha çox görüşlərimiz olacaq. Mədəniyyət Nazirliyi ilə yenidən sərgidə iştirak etsək, daha böyük tədbirləri həyata keçirə biləcəyik.
Sərgini çox bəyənirik, tədbirdən razı qaldıq. Ənənəvi formatda kitab sərgisi keçirmək imkanı yazıçılara, publisistlərə və təşkilatçılara enerji verib. Ona görə də belə sərgilərin keçirilməsinin maarifləndirici və vacib olduğunu düşünürəm.

Новый крупный проект министерства культуры и туризма Турции
Министерство культуры и туризма Турецкой Республики совместно с Торговой палатой Стамбула и министерством культуры Азербайджана принимает участие в 7-й Международной книжной выставке – впервые после пандемийного периода.
На нашем стенде представлено 22 издательства. Эти ведомства экспонируют свои разработки и участвуют во встречах с азербайджанскими коллегами. Наше министерство сегодня презентует собственные книги, а также около двух тысяч произведений, опубликованных в Турции. В целом, на нашем стенде насчитывается около пяти тысяч книг.
Помимо этого, мы представляем новый крупный проект «TEDA» (Türkiye Edebiyatının Dışıl Açılımı). В рамках этого проекта, зарубежные издательства переводят на свой язык произведения, опубликованные в Турции, и получают от нас прибыль за расходы в ходе публикации и перевода. Здесь на выставке мы знакомим азербайджанские издательства с этим проектом, чтобы они тоже могли им воспользоваться, путём перевода турецких произведений на азербайджанский язык.
Также, мы подготовили очень интересную литературно-культурную программу, рассказываем о нашей издательской деятельности, пригласили писателей детской литературы. 9 октября гостем выставки будет Эрджан Кесал, который расскажет о своём новом фильме и своей книге, а также проведёт автограф-сессию в Baku Book Center. Вчера у нас было мероприятие, посвящённое современному турецкому и азербайджанскому стихотворению.
На следующий год у нас очень большие планы со всеми присутствующими издательствами, ещё больше встреч с азербайджанскими издательствами. Если мы снова будем участвовать на выставке в сотрудничестве с Министерством культуры, нам удастся реализовать еще более масштабные мероприятия.
Выставка нам очень нравится, мы довольны. Возможность проведения книжной выставки в традиционном формате наполнила энергией писателей, публицистов и самих организаторов. Поэтому, я считаю, что проведение таких выставок познавательно и важно.