Sərgi ədəbiyyatın bütün spektrini nümayiş etdirir
- Kitab sərgisi cəmiyyətin həyatında çox əhəmiyyətli yer tutur və şübhəsiz ki, cəmiyyətdə ona ehtiyac var. Min illərdir ki, insanlıq kitab sayəsində inkişaf etmişdir. İnsanların oxumağa və təhsilə olan ehtiyacı tükənməzdir. Dünyadakı bir çox kitab sərgilərində və yarmarkalarında iştirak etmişəm və deyə bilərəm ki, Bakı heç də onlardan geri qalmır. Mən təşkilatçılara və sərgidə iştirak edən bütün təşkilatlara, ilk növbədə isə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinə belə genişmiqyaslı bir tədbirin keçirilməsinə görə təşəkkür edirəm.
Onu da qeyd edim ki, cahil, savadsız, heç nə ilə maraqlanmayan və kitab oxumayan insanlar cəmiyyət üçün həmişə təhlükə doğurur. İnsanlarda mütaliəyə, özünüinkişafa və maariflənməyə maraq oyadan bu cür tədbirlər nə qədər çox keçirilsə, cəmiyyətimiz cəhalətdən və savadsızlıqdan bir o qədər uzaq olacaq.
Sərgi ədəbiyyatın bütün spektrini – akademik, elmi, bədii ədəbiyyatı nümayiş etdirir. Sevindirici haldır ki, bunların arasında müasir, gənc Azərbaycan müəlliflərinin əsərləri də var. Onların adları bəlkə də hələ hamıya məlum deyil. Sərgi sayəsində onlar daha çox tanına bilərlər.
Bir müəllim kimi burada nümayiş olunan akademik ədəbiyyat mənə xoş təsir bağışladı. Müasir təhsildə o qədər çox yeni məhsul, metod və yanaşma var ki, onları görəndə sadəcə təəccüb edirsən. Kitab sərgisi bizə bütün bunlarla tanış olmağa imkan yaradır.

Выставка продемонстрировала весь спектр литературы!
- Книжная выставка имеет важнейшее место в жизни общества и, безусловно, ему необходима. Тысячелетиями человечество развивалось благодаря книгам. Потребность людей в чтении и просвещении неиссякаема. Я побывал на многих мировых книжных выставках и ярмарках. Бакинская им ни в чем не уступает. Благодарю организаторов и все причастные к проведению выставки организации, прежде всего, Министерство культуры, за проведение столь масштабного мероприятия.
Скажу так, опасность обществу всегда представляют люди невежественные, безграмотные, ничем не интересующиеся, не читающие. Чем больше будет проводиться подобных мероприятий, вызывающих у людей интерес к чтению, саморазвитию, просвещению, тем дальше наше общество будет от невежественности и необразованности.
Выставка показала весь спектр литературы – учебной, научной, художественной. Радует, что среди них есть произведения современных, молодых азербайджанских авторов. Имена их может быть пока не всем известны. Благодаря выставке, они могут стать более узнаваемы.
Как на педагога, на меня произвела впечатление учебная литература, демонстрируемая здесь. Настолько много новинок, методик и подходов разработано в современном образовании, что просто удивляешься. Спасибо книжной выставке за возможность со всем этим познакомиться.