Gənclərin sərgiyə marağı yüksəkdir
Bu gün Anadolu Liseyinin müəllim və şagirdləri təəssüratlarla zəngin olan bu sərgini ziyarət etdilər. Biz yuxarı sinif şagirdlərimiz ilə birlikdə Azərbaycan və Türkiyənin stendləri ilə tanış olduq. Bütün tələbələr bu sərgini böyük maraqla qarşıladılar.
Biz burada bir çox kitab mağazası və nəşriyyatların məhsulları, eləcə də yeni yazıçılarla tanış olmaq imkanı əldə etdik. Daha çox bədii ədəbiyyat, elmi kitablar və dərsliklər ilə maraqlanırdım. Qeyd etmək lazımdır ki, hər tələbənin üstünlükləri fərqlidir. Bəziləri daha çox fantastik əsərlərə, digərlərini isə elmi və tarixi istiqamətə maraq göstərir. Buna görə də, bu gün burada hər kəs özü üçün nə isə tapa bilər.
Bugünkü reallıq ənənəvi və elektron ədəbiyyatın mövcudluğudur. Məncə, elektron kitab kağız kitabı, onun görünüşünü, qoxusunu, verdiyi hissləri və vərəqləmə imkanını əvəz edə bilməz. Odur ki, kitabxanalarda nadir əsərləri tapmağa kömək edəcək müasir elektron qacetlərlə yanaşı ənənəvi kitablar da qoruyacaq.
Çox şadam ki, bu gün pandemiya səbəbi ilə yaranmış fasilədən sonra yenidən belə maraqlı bir sərgi təşkil olunub. Bu, ziyarətçilərin çox olması ilə də təsdiq olunan gözəl bir layihədir və mən ümid edirəm ki, bu sərgini davamı olacaq. Bu sərgi həm də onu göstərir ki, cəmiyyətin ona ehtiyacı var.

Высокий интерес молодежи к выставке
Сегодня педагоги и студенты лицея «Анадолу» посетили выставку, которая оказалась очень насыщенной впечатлениями. Мы с нашими старшеклассниками ознакомились с азербайджанскими и турецкими стендами. Все учащиеся с огромным интересом встретили эту выставку.
Нам удалось изучить товары многих книжных магазинов, продукцию издательств, познакомиться с новыми писателями. Больше всего интересовала художественная литература, научные книги и учебники. Стоит отметить, что предпочтения у каждого ученика разные. Одного больше интересует фантастика, другого научно-историческое направление. Поэтому сегодня каждый здесь смог найти что-то для себя.
Реальностью сегодняшнего дня является наличие обычной и электронной литературы. Мое мнение – электронная книга не сможет заменить бумажную, ее вид, запах, ощущения, возможность перелистывать страницы. Таким образом, в библиотеках сохранятся традиционные книги, наряду с современными электронными гаджетами, которые помогут найти редкие произведения.
Я очень рад, что сегодня, после паузы в связи с пандемией, вновь удалось организовать такую интересную выставку. Это замечательный проект, что подтверждает большое количество посетителей. Надеюсь, выставок будет больше. Нынешняя демонстрирует потребность в них для общества.