Gənclərin sərgiyə marağı yüksəkdir
Bu gün Anadolu Liseyinin müəllim və şagirdləri təəssüratlarla zəngin olan bu sərgini ziyarət etdilər. Biz yuxarı sinif şagirdlərimiz ilə birlikdə Azərbaycan və Türkiyənin stendləri ilə tanış olduq. Bütün tələbələr bu sərgini böyük maraqla qarşıladılar.
Biz burada bir çox kitab mağazası və nəşriyyatların məhsulları, eləcə də yeni yazıçılarla tanış olmaq imkanı əldə etdik. Daha çox bədii ədəbiyyat, elmi kitablar və dərsliklər ilə maraqlanırdım. Qeyd etmək lazımdır ki, hər tələbənin üstünlükləri fərqlidir. Bəziləri daha çox fantastik əsərlərə, digərlərini isə elmi və tarixi istiqamətə maraq göstərir. Buna görə də, bu gün burada hər kəs özü üçün nə isə tapa bilər.
Bugünkü reallıq ənənəvi və elektron ədəbiyyatın mövcudluğudur. Məncə, elektron kitab kağız kitabı, onun görünüşünü, qoxusunu, verdiyi hissləri və vərəqləmə imkanını əvəz edə bilməz. Odur ki, kitabxanalarda nadir əsərləri tapmağa kömək edəcək müasir elektron qacetlərlə yanaşı ənənəvi kitablar da qoruyacaq.
Çox şadam ki, bu gün pandemiya səbəbi ilə yaranmış fasilədən sonra yenidən belə maraqlı bir sərgi təşkil olunub. Bu, ziyarətçilərin çox olması ilə də təsdiq olunan gözəl bir layihədir və mən ümid edirəm ki, bu sərgini davamı olacaq. Bu sərgi həm də onu göstərir ki, cəmiyyətin ona ehtiyacı var.

High interest of young people in the exhibition
Today teachers and students of Baku-Turkish Anatolian High School visited the exhibition, which turned out to be very rich in impressions. Our senior pupils and I got acquainted with the Azerbaijani and Turkish stands. All students met this exhibition with great interest.
We managed to study the products of many bookstores and publishing houses, and met with new writers. Most of all I was interested in fiction, scientific books and textbooks. It is worth noting that each student has different preferences. One is more interested in science fiction, the other in the scientific and historical direction. Therefore, today everyone here was able to find something for themselves.
The reality of today is the availability of conventional and electronic literature. My opinion is that an e-book cannot replace a paper one, its appearance, smell, and that unique moment when you turn pages. Thus, libraries will preserve traditional books, along with modern electronic gadgets that will help find rare works.
I am very glad that today, after a pause due to the pandemic, the organisation of such an interesting exhibition became a reality. This is a wonderful project, which is confirmed by a large number of its visitors. I hope there will be a continuation. The current one demonstrates the need for these exhibitions in our society.