Fransız dilini öyrənən hər kəs üçün
Ziyarətçiləri bizim İnstitut, habelə Fransız dilini öyrənən və bu dil üzrə ixtisaslaşmış hər kəs üçün nəzərdə tutulan dörd yüz mindən çox resursa malik “Culturethèque” onlayn kitabxanası ilə tanış etmək məqsədi ilə bu kitab sərgisində ikinci dəfə iştirak edirik. Kitabxanamızda Fransada nəşr olunan jurnal və qəzetlərin bütün son nömrələri var. İnstitutun üzvləri bu resursdan yararlana, mətbuat nümayəndələri isə kitabxanasının fransız dili dərslərində iştirak edə bilərlər. Bizim kitabxanada əsasən həm müasir və klassik fransız ədəbiyyatı, həm də uşaqlar üçün bir çox komiks və kitablar təqdim edilir.
Bu gün sərginin ikinci günüdür, deyə bilərəm ki, pandemiya səbəbindən onlayn məzmuna müraciət etməyimizə baxmayaraq, insanların axını dayanmır və onlar əsasən ənənəvi kitablarla maraqlanırlar. Stendimizdə ziyarətçilərdə maraq oyatmaq və onları mövcud resurslarla tanış etmək üçün onlayn kitabxanaya çıxışı olan kompüter quraşdırmışıq. Ancaq yenə də ənənəvi kitabların oxuculara daha yaxın olduğunu düşünürəm.
Belə genişmiqyaslı sərgilərin keçirilməsi çox vacibdir. Uşaqlar, məktəblilər və tələbələr sərgiyə gəlir, maraqlanır və stendlərlə tanış olurlar. Təəssüf ki, məktəbdə oxuduğum vaxtlarda belə imkanlar yox idi. Odur ki, düşünürəm ki, bu, layiqli və perspektivli bir layihədir.

For those who learn the French language
This is our second year in this book fair; our aim is to introduce visitors to our institute and the online library Culturethèque, which has over four hundred thousand resources for everyone who studies and specializes in French. The library has all the latest issues of magazines and newspapers in France. Members of the institute have access to the resource, and members of the media library can attend French lessons. Our media library presents mainly French literature - both modern and classical, as well as a lot of comics and books for children.
Today is the second day of the exhibition, I can say that people come and are mainly interested in traditional books, despite the fact that due to the pandemic we had to turn to online content. At our stand, we installed a computer with access to the online library in order to arouse the interest of visitors and familiarize them with the available resources. However, I still think that traditional books are much closer to readers.
Holding such large-scale exhibitions is very important. Children, schoolchildren, students come, take interest, get acquainted with the stands. Unfortunately, when I was in school, there were no such opportunities. So, I think this is a worthy and promising project. We are waiting for everyone at our stand.