Ən yaxşi kitablar: müdriklik, mədəniyyət və mənəviyyat xəzinəsi
6 oktyabr 2021-ci il tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində “Baku International Book Fair 2021” - 7-ci Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi  öz işinə başladı. Sərgi Azərbaycanın dahi şairi  və mütəfəkkiri, dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunub.
Azərbaycan Respublikasının Baş nazir müavini Əli Əhmədov xalqımızın tarixi və mədəniyyətində mühüm bir mərhələ olan kitab sərgisinin suveren Azərbaycanın önəmli hadisələri arasında layiqli yer tutduğunu qeyd edib. Ə. Əhmədovun sözlərinə görə, sərgi Azərbaycan dövlətinin və cəmiyyətinin sivilizasiya mənbəyi kimi kitaba olan sevgisinin və bağlılığının göstəricisidir. Yazılar və kitablar sayəsində keçmiş həyat haqqında məlumatlara sahibik, Azərbaycanın müasir tarixinin salnaməsi üzərində uğurla işləyirik.Məruzəçi sərgi iştirakçılarına uğurlu və səmərəli iş arzulayıb.
Sərginin açılışında çıxış edən Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Anar Kərimov kitabı insanların inkişafı və tərbiyəsi üçün ən vacib vasitə adlandırıb. “-Azərbaycan dövləti kitab mədəniyyətinin və kitab sənayesinin inkişafına böyük diqqət yetirir” - deyə cənab nazir vurğulayıb. Uzun illər, hətta pandemiya şəraitində Bakıda kitab sərgisinin keçirilməsi bu mənəvi siyasəti uğurla nümayiş etdirir. Bu tədbir iştirakçıların və orada təmsil olunan təşkilat və şirkətlərin tərkibi, eləcə də dəvət olunmuş qonaqlar baxımından bölgədəki ən böyük sərgidir. Burada Nizami Gəncəvi İlinə həsr olunmuş bir sıra tədbirlər keçiriləcək. Sərginin unikallığı həm də ondan ibarətdir ki, onun keçirildiyi günlər böyüklər və uşaqlar üçün təxminən iki yüz fərqli tədbir təşkil olunacaq. Anar Kərimov sərgi iştirakçılarını əlamətdar hadisə münasibətilə təbrik etdi və layihənin sponsorlarına təşəkkürünü bildirdi.
Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Emin Əmrullayev təhsil prosesində mərkəzi yer tutan kitabla təhsilin vacib əlaqəsinə diqqət çəkdi. Kitab eyni zamanda xalqın sərvəti və mədəniyyətidir, gənc nəslin inkişafı və formalaşmasında mühüm rol oynayır. Nazirin sözlərinə görə, hazırkı sərgi bu istiqamətdə əhəmiyyətli addıma çevriləcək və müəllimlərin, eləcə də məktəblilər və tələbələrin diqqətini cəlb edəcəkdir.
Türkiyə Cümhuriyyətinin mədəniyyət və turizm nazirinin müavini cənab Ahmet Misbah Demircan Türkiyə Respublikasının Prezidenti və Türkiyənin mədəniyyət və idman nazirinin adından təbrikləri, arzuları və “Baku International Book Fair 2021” sərgisinin uğurla keçirilməsi barədə diləklərini çatdırıb.
“- Sərgi Nizami Gəncəvi ilinə həsr olunmub” -  deyə cənab Demircan qeyd edib. Bildirmək istərdim ki, bir çox nəsillər üçün gözəl nümunə olan dahi şairin yaradıcılığı Türkiyədə böyük hörmətə malikdir. Kitab qardaş xalqlarımız arasında ən vacib əlaqələrdən biridir. Keçmişi və gələcəyi, yazıçı ilə oxucunu, elm və təhsili bir araya gətirdikləri üçün kitab sərgilərini çox sevirik. Əminəm ki, Bakıdakı sərgi məhz belə bir tədbirə çevriləcək.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar Rzayev sərgi iştirakçılarını, sponsorlarını və qonaqlarını yaradıcı birlik adından salamlayıb və təbrik edib. Qarabağ müharibəsindəki böyük Zəfərin əhəmiyyətini vurğulayan cənab Rzayev qeyd etdi ki, sərgi ölkə üçün vacib günlərdə keçirilir. Ədəbiyyatımız xalqın vətənpərvərlik və humanitar tərbiyəsində mühüm rol oynayır. Bu gün kitab müasir elektron texnologiya ilə rəqabət şəraitində yaşayır. Məruzəçinin sözlərinə görə, kitab heç vaxt bu qarşıdurmada təslim olmayacaq və əbədi yaşayacaq.
Sərgidə 13 ölkədən 165 müəssisə iştirak edir.  Azərbaycan, Bolqarıstan, Gürcüstan, Fransa, İndoneziya, İran, Kolumbiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Misir, Özbəkistan, Rusiya və Türkiyəyə məxsus nəşriyyat evləri, mətbəələr, kitab mağazaları, mədəniyyət mərkəzləri və poliqrafiya şirkətləri sərgidə iştirak edir.
Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi kitab sənayesindəki yenilikləri təqdim etmək, yerli və xarici nəşriyyatlar, müəlliflər, eləcə də milli nəşriyyat və poliqrafiya şirkətləri ilə danışıqlar aparmaq və müqavilələr bağlamaq üçün unikal bir fürsət yaradacaq. Sərgi məşhur yazıçı və şairlərin görüş yeri olacaq.
Sərginin keçiriləcəyi 5 gün ərzində iştirakçıları və ziyarətçiləri əlavə tədbirlərdən ibarət maraqlı proqramlar gözləyir. Məşhur azərbaycanlı və xarici yazarlar sərginin müxtəlif günlərində “günün qonaqları” olacaqlar: Çingiz Abdullayev, Elxan Elatlı, Elçin Əliyev, Nail Əlizadə, Gülseren Buğdayıcıoğlu, Togrul Mehti Niyazi və digərləri. Tarixçi Fuad Axundovun təqdimatında “Cənubi Qafqaz şəhərlərinin tarixi ənənələri” mühazirəsi baş tutacaq. Ercan Kesal (“Çukur” serialının baş qəhrəmanı İdris Koçovalı) ilə görüş saatı keçirələcək.
Şairə Nigar Həsənzadənin təqdimatında” İgidlərin SÖZü” layihəsi xüsusi diqqətə layiqdir. Layihə çərçivəsində 44 günlük müharibədə iştirak edən şəhid və qazilərin şeir təqdimatları baş tutacaq.
Sərgidə yerli və xarici yazarların kitablarının təqdimatı, Azərbaycan və Türkiyənin gənc şairləri ilə görüşlər keçiriləcək. Azərbaycanlı və türkiyəli yazıçılar Nizami Gəncəvinin və Yunus Əmrənin şeirlərini oxuyacaqlar.
“Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində hər gün səhər saat 10:00-dan etibarən Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində müxtəlif tədbirlər keçiriləcək. Onların arasında Abdulla Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla teatrı tərəfindən Nizami Gəncəvinin əsərləri üzərində qurulmuş kukla tamaşaları, Xalça Muzeyinin təqdimatı və s. öz yerini alacaq.
Uşaqlar üçün bir sıra tədbirlər təşkil olunacaq. Sərgi zamanı "Tık-Tık xanım", “Cırtdan” uşaq tamaşası, uşaqlar və böyüklər üçün müxtəlif master-klasslar, ebru (su üzərində rəsm sənəti) və daha nələr nümayiş olunacaq. Yazıçı Solmaz Amanova milli Azərbaycan nağıllarının personajlarını təqdim edəcək və hər bir uşağa paltarını dəyişərək nağıl qəhrəmanı obrazında olmaq imkanı veriləcək. Yazıçı Mürşüd İsmayılzadə ilə intellektual oyunlar keçiriləcək.
Sərgi çərçivəsində N.Gəncəvinin əlilliyi olan uşaqlar üçün işarə dilinə tərcümə edilmiş "Yeddi gözəl" kitabının elektron versiyasının təqdimatı baş tutacaq.

Лучшие книги: сокровищница мудрости, культуры, духовности
6 октября в Баку Экспо Центре начала работу 7-ая Бакинская Международная Книжная Выставка «Baku International Book Fair 2021», посвященная 880-летию выдающегося представителя мировой литературы, гениального азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви.
Выступая на открытии выставки, заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Али Ахмедов отметил, что среди важных событий суверенного Азербайджана достойное место занимает книжная выставка, являющаяся важной вехой в истории и культуре нашего народа. По мнению господина Ахмедова, выставка служит показателем любви и преданности азербайджанского государства и общества к книге, как источнику цивилизации. Благодаря письменности и книгам, мы обладаем информацией о прошлой жизни, успешно работаем над летописью новейшей истории Азербайджана. Выступающий пожелал участникам выставки успешной и плодотворной работы.
Министр культуры Азербайджанской Республики Анар Каримов назвал книгу важнейшим средством развития и просвещения людей. Азербайджанское государство уделяет большое внимание развитию книжной культуры и книжной индустрии, подчеркнул господин министр. Проведение на протяжении многих лет книжной выставки в Баку, даже в условиях пандемии, успешно демонстрирует эту духовную политику.  По составу участников и представленных на ней организаций и компаний, приглашенных гостей выставка является крупнейшей в регионе. Здесь состоится целый ряд событий, посвященных Году Низами Гянджеви. Уникальность выставки также в том, что дни ее проведения обещают около двухсот различных мероприятий для взрослых и детей. Анар Каримов поздравил участников выставки со знаменательным событием и выразил благодарность спонсорам проекта.
Министр образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев указал важную связь книги и образования, занимая центральное место в образовательном процессе. В то же время, книга это достояние и культура народа, играет важную роль в развитии и становлении молодого поколения. По мнению господина министра, нынешняя выставка станет важным шагом именно в этом направлении, привлечет внимание педагогов, школьников и студентов.
Заместитель министра культуры и туризма Турецкой республики Ахмет Мисбах Демирджан от имени Президента Турции Эрдогана и министра культуры и спорта Турции передал поздравления, приветствия и пожелания успешного проведения «Baku International Book Fair 2021».
– Выставка посвящена Году Низами Гянджеви, – подчеркнул господин Демирджан. – Хотел бы отметить, что к творчеству великого поэта, являющегося прекрасным примером для многих поколений, с большим уважением относятся в Турции. Книга является одним из важнейших связующих звеньев между нашими братскими народами. Мы любим книжные выставки за то, что они объединяют прошлое и будущее, писателя и читателя, науку и просвещение. Уверен, что выставка в Баку станет именно таким событием.
Председатель Союза писателей Азербайджана Анар Рзаев приветствовал и поздравил участников, спонсоров и гостей выставки от лица творческого Союза. Выставка проходит в важные для страны дни, отметил господин Рзаев, подчеркнувший значение великой Победы в Карабахской войне. Наша литература играет важную роль в патриотическом и гуманитарном воспитании народа. Сегодня книга живет в состязании с современными электронными технологиями. По мнению выступающего, книга никогда не уступит в этом противостоянии и будет жить вечно.
В выставке принимают участие 165 структур и организаций из 13 стран мира. В их числе издательства, полиграфии, книжные магазины, библиотеки и культурные центры из Азербайджана, Болгарии, Грузии, Франции, Индонезии, Ирана, Колумбии, Казахстана, Кыргызстана, Египта, Узбекистана, России и Турции.
Бакинская Международная Книжная Выставка-Ярмарка предоставит уникальную возможность презентовать новинки книжной индустрии, провести переговоры и заключить контракты с местными и зарубежными издательствами, авторами, а также с национальными издательскими и полиграфическими компаниями. Выставка послужит местом встреч с известными писателями и поэтами.
На протяжении 5-ти дней выставки участников и посетителей ждет интересная программа. Специальными гостями в разные дни выставки станут известные азербайджанские и зарубежные писатели: Чингиз Абдуллаев, Эльхан Элатлы, Эльчин Алиев, Наиль Ализаде, Гульсерен Бугдайиджиоглу, Эрджан Кесал, Тогрул Мехти Ниязи и многие другие. Историк Фуад Ахундов выступит с лекцией «Исторические традиции городов Южного Кавказа». Также состоится встреча с Эрджаном Кесалом (исполнитель роли Идриса Кочовалы в известном турецком сериале «Çukur»).
Особого внимания заслуживает проект «İgidlərin SÖZü», автором которого является поэтесса Нигяр Гасанзаде. В рамках проекта ветераны будут читать стихи собственного сочинения, написанные во время 44-х дневной Карабахской войны.
Выставка предусматривает презентациями книг отечественных и зарубежных писателей, встречи с молодыми поэтами Азербайджана и Турции. Азербайджанские и турецкие писатели прочтут стихи Низами Гяджеви и Юнус Эмре.
В рамках Года Низами каждый день с 10:00 в фойе Баку Экспо Центра будут проводиться различные мероприятия. Среди них постановка Азербайджанского Государственного Театра Кукол имени Абдуллы Шаига на произведения Низами Гянджеви, представления организованные Азербайджанским Национальным Музеем Ковра.
В дни выставки-ярмарки целый ряд мероприятий будет организован специально для детей, в частности: будут проходить детские спектакли «Тык-Тык ханум» и «Джыртдан»; различные мастер-классы для детей, в частности «Подготовка эскизов ковра», эбру (искусство рисования на воде) и многое другое. Солмаз Аманова будет представлять персонажи национальных азербайджанских сказок, каждый ребенок может переодеться и почувствовать себя в образе героя сказок. Также будет проведена интеллектуальная игра с писателем Муршудом Исмаилзаде.
В рамках выставки-ярмарки состоится презентация электронной версии книги Н. Гянджеви «Семь красавиц», переведенная на язык жестов для детей с ограниченными возможностями.