Ən yaxşi kitablar: müdriklik, mədəniyyət və mənəviyyat xəzinəsi
6 oktyabr 2021-ci il tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində “Baku International Book Fair 2021” - 7-ci Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi  öz işinə başladı. Sərgi Azərbaycanın dahi şairi  və mütəfəkkiri, dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunub.
Azərbaycan Respublikasının Baş nazir müavini Əli Əhmədov xalqımızın tarixi və mədəniyyətində mühüm bir mərhələ olan kitab sərgisinin suveren Azərbaycanın önəmli hadisələri arasında layiqli yer tutduğunu qeyd edib. Ə. Əhmədovun sözlərinə görə, sərgi Azərbaycan dövlətinin və cəmiyyətinin sivilizasiya mənbəyi kimi kitaba olan sevgisinin və bağlılığının göstəricisidir. Yazılar və kitablar sayəsində keçmiş həyat haqqında məlumatlara sahibik, Azərbaycanın müasir tarixinin salnaməsi üzərində uğurla işləyirik.Məruzəçi sərgi iştirakçılarına uğurlu və səmərəli iş arzulayıb.
Sərginin açılışında çıxış edən Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Anar Kərimov kitabı insanların inkişafı və tərbiyəsi üçün ən vacib vasitə adlandırıb. “-Azərbaycan dövləti kitab mədəniyyətinin və kitab sənayesinin inkişafına böyük diqqət yetirir” - deyə cənab nazir vurğulayıb. Uzun illər, hətta pandemiya şəraitində Bakıda kitab sərgisinin keçirilməsi bu mənəvi siyasəti uğurla nümayiş etdirir. Bu tədbir iştirakçıların və orada təmsil olunan təşkilat və şirkətlərin tərkibi, eləcə də dəvət olunmuş qonaqlar baxımından bölgədəki ən böyük sərgidir. Burada Nizami Gəncəvi İlinə həsr olunmuş bir sıra tədbirlər keçiriləcək. Sərginin unikallığı həm də ondan ibarətdir ki, onun keçirildiyi günlər böyüklər və uşaqlar üçün təxminən iki yüz fərqli tədbir təşkil olunacaq. Anar Kərimov sərgi iştirakçılarını əlamətdar hadisə münasibətilə təbrik etdi və layihənin sponsorlarına təşəkkürünü bildirdi.
Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Emin Əmrullayev təhsil prosesində mərkəzi yer tutan kitabla təhsilin vacib əlaqəsinə diqqət çəkdi. Kitab eyni zamanda xalqın sərvəti və mədəniyyətidir, gənc nəslin inkişafı və formalaşmasında mühüm rol oynayır. Nazirin sözlərinə görə, hazırkı sərgi bu istiqamətdə əhəmiyyətli addıma çevriləcək və müəllimlərin, eləcə də məktəblilər və tələbələrin diqqətini cəlb edəcəkdir.
Türkiyə Cümhuriyyətinin mədəniyyət və turizm nazirinin müavini cənab Ahmet Misbah Demircan Türkiyə Respublikasının Prezidenti və Türkiyənin mədəniyyət və idman nazirinin adından təbrikləri, arzuları və “Baku International Book Fair 2021” sərgisinin uğurla keçirilməsi barədə diləklərini çatdırıb.
“- Sərgi Nizami Gəncəvi ilinə həsr olunmub” -  deyə cənab Demircan qeyd edib. Bildirmək istərdim ki, bir çox nəsillər üçün gözəl nümunə olan dahi şairin yaradıcılığı Türkiyədə böyük hörmətə malikdir. Kitab qardaş xalqlarımız arasında ən vacib əlaqələrdən biridir. Keçmişi və gələcəyi, yazıçı ilə oxucunu, elm və təhsili bir araya gətirdikləri üçün kitab sərgilərini çox sevirik. Əminəm ki, Bakıdakı sərgi məhz belə bir tədbirə çevriləcək.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar Rzayev sərgi iştirakçılarını, sponsorlarını və qonaqlarını yaradıcı birlik adından salamlayıb və təbrik edib. Qarabağ müharibəsindəki böyük Zəfərin əhəmiyyətini vurğulayan cənab Rzayev qeyd etdi ki, sərgi ölkə üçün vacib günlərdə keçirilir. Ədəbiyyatımız xalqın vətənpərvərlik və humanitar tərbiyəsində mühüm rol oynayır. Bu gün kitab müasir elektron texnologiya ilə rəqabət şəraitində yaşayır. Məruzəçinin sözlərinə görə, kitab heç vaxt bu qarşıdurmada təslim olmayacaq və əbədi yaşayacaq.
Sərgidə 13 ölkədən 165 müəssisə iştirak edir.  Azərbaycan, Bolqarıstan, Gürcüstan, Fransa, İndoneziya, İran, Kolumbiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Misir, Özbəkistan, Rusiya və Türkiyəyə məxsus nəşriyyat evləri, mətbəələr, kitab mağazaları, mədəniyyət mərkəzləri və poliqrafiya şirkətləri sərgidə iştirak edir.
Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi kitab sənayesindəki yenilikləri təqdim etmək, yerli və xarici nəşriyyatlar, müəlliflər, eləcə də milli nəşriyyat və poliqrafiya şirkətləri ilə danışıqlar aparmaq və müqavilələr bağlamaq üçün unikal bir fürsət yaradacaq. Sərgi məşhur yazıçı və şairlərin görüş yeri olacaq.
Sərginin keçiriləcəyi 5 gün ərzində iştirakçıları və ziyarətçiləri əlavə tədbirlərdən ibarət maraqlı proqramlar gözləyir. Məşhur azərbaycanlı və xarici yazarlar sərginin müxtəlif günlərində “günün qonaqları” olacaqlar: Çingiz Abdullayev, Elxan Elatlı, Elçin Əliyev, Nail Əlizadə, Gülseren Buğdayıcıoğlu, Togrul Mehti Niyazi və digərləri. Tarixçi Fuad Axundovun təqdimatında “Cənubi Qafqaz şəhərlərinin tarixi ənənələri” mühazirəsi baş tutacaq. Ercan Kesal (“Çukur” serialının baş qəhrəmanı İdris Koçovalı) ilə görüş saatı keçirələcək.
Şairə Nigar Həsənzadənin təqdimatında” İgidlərin SÖZü” layihəsi xüsusi diqqətə layiqdir. Layihə çərçivəsində 44 günlük müharibədə iştirak edən şəhid və qazilərin şeir təqdimatları baş tutacaq.
Sərgidə yerli və xarici yazarların kitablarının təqdimatı, Azərbaycan və Türkiyənin gənc şairləri ilə görüşlər keçiriləcək. Azərbaycanlı və türkiyəli yazıçılar Nizami Gəncəvinin və Yunus Əmrənin şeirlərini oxuyacaqlar.
“Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində hər gün səhər saat 10:00-dan etibarən Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində müxtəlif tədbirlər keçiriləcək. Onların arasında Abdulla Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla teatrı tərəfindən Nizami Gəncəvinin əsərləri üzərində qurulmuş kukla tamaşaları, Xalça Muzeyinin təqdimatı və s. öz yerini alacaq.
Uşaqlar üçün bir sıra tədbirlər təşkil olunacaq. Sərgi zamanı "Tık-Tık xanım", “Cırtdan” uşaq tamaşası, uşaqlar və böyüklər üçün müxtəlif master-klasslar, ebru (su üzərində rəsm sənəti) və daha nələr nümayiş olunacaq. Yazıçı Solmaz Amanova milli Azərbaycan nağıllarının personajlarını təqdim edəcək və hər bir uşağa paltarını dəyişərək nağıl qəhrəmanı obrazında olmaq imkanı veriləcək. Yazıçı Mürşüd İsmayılzadə ilə intellektual oyunlar keçiriləcək.
Sərgi çərçivəsində N.Gəncəvinin əlilliyi olan uşaqlar üçün işarə dilinə tərcümə edilmiş "Yeddi gözəl" kitabının elektron versiyasının təqdimatı baş tutacaq.

The best books: a treasure of wisdom, culture and spirituality
On October 6th, the 7th “Baku International Book Fair 2021”, dedicated to the 880th anniversary of a great Azerbaijani poet and philosopher Nizami Ganjavi, a prominent figure in world literature, opened in Baku Expo Center.
Speaking at the opening of the exhibition, Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Ali Ahmadov, noted that a book exhibition, which is an important milestone in the history and culture of our people, occupies a worthy place among the important events of sovereign Azerbaijan. According to him, the exhibition serves as an indicator of the love and devotion of the Azerbaijani state and society to the book as a source of civilization. Thanks to writing and books, we have information about our past and are successfully working on the chronicle of the modern history of Azerbaijan. The speaker wished the participants of the exhibition successful and fruitful work.
The Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Anar Karimov, called the book the most important tool for the development and education of people. The Azerbaijani state pays great attention to the development of book culture and the book industry, said the Minister. Holding a book exhibition in Baku for many years, even in a pandemic, successfully demonstrates this spiritual policy. In terms of the composition of the participants and the organisations and companies represented at it, the invited guests, the exhibition is the largest in the region. A number of events dedicated to the Year of Nizami Ganjavi will take place here. The uniqueness of the exhibition also lies in the fact that the days of its holding promise about two hundred different events for adults and children.Anar Karimov congratulated the participants of the exhibition on the significant event and expressed gratitude to the sponsors of the project.
The Minister of Education of the Republic of Azerbaijan, Emin Amrullayev, pointed out the important connection between books and education, taking a central place in the educational process. At the same time, the book is the property and culture of the people, plays an important role in the development and formation of the younger generation. According to the Minister, the current exhibition will become an important step in this direction and will attract the attention of teachers, schoolchildren and students.
On behalf of the President of Turkey and Minister of Culture and Sports of Turkey, Deputy Minister of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, Ahmet Misbah Demircan, conveyed congratulations, greetings and wishes for the successful holding of the Baku International Book Fair 2021.
“The exhibition is dedicated to the Year of Nizami Ganjavi,” stressed Mr Demirjan, “I would like to note that the work of the great poet, who is an excellent example for many generations, is highly respected in Turkey. The book is one of the most important links between our fraternal peoples. We love book exhibitions because they bring together the past and the future, the writer and the reader, science and education. I am sure that the exhibition in Baku will become just such an event”, he added.
Chairman of the Writers' Union of Azerbaijan, Anar Rzayev, greeted and congratulated the participants, sponsors and guests of the exhibition on behalf of the Union. The exhibition takes place on important days for the country, noted Anar Rzayev. He stressed the importance of the great Victory in the Karabakh war. Our literature plays an important role in the patriotic and humanitarian education of the people. Today, the book lives in competition with modern electronic technology. According to the speaker, the book will never yield in this confrontation and will live forever.
The fair feature publishing and printing houses, as well as bookstores and cultural centres. About 165 publishing houses and printing companies from 13 countries - Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, France, Indonesia, Iran, Colombia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Egypt, Uzbekistan, Russia and Turkey take part in the exhibition-fair.
The Baku International Book Fair will provide a unique opportunity to present novelties in the book industry, negotiate and conclude contracts with local and foreign publishing houses, authors, as well as with national publishing and printing companies. The exhibition will serve as a meeting place for famous writers and poets.
Participants and visitors will enjoy an interesting programme of additional events during five days of the fair. Famous Azerbaijani and foreign writers will be special guests on different days of the exhibition: Chingiz Abdullayev, Elkhan Elatli, Elchin Aliyev, Nail Alizade, Gulseren Bugdayidzhioglu, Ercan Kesal, Togrul Mehti Niyazi and many others. Historian Fuad Akhundov will deliver a lecture “Historical traditions of the cities of the South Caucasus”. There will also be a meeting with Ercan Kesal (who plays the role of Idris Kochovali in the famous Turkish TV series named «Çukur»).
The project "SÖZ" deserves special attention, the author of which is the poetess Nigar Hasanzade. Within the framework of the project, the veterans will read their own poems, written during the 44-day Karabakh war.
The exhibition includes presentations of books by domestic and foreign writers, meetings with young poets of Azerbaijan and Turkey. Azerbaijani and Turkish writers will read poems by Nizami Gadjavi and Yunus Emre.
Within the framework of the Year of Nizami, various events will be held every day from 10:00 in the foyer of the Baku Expo Center. Among them, the staging of the Azerbaijan State Puppet Theater named after Abdulla Shaig on the works of Nizami Ganjavi, performances organized by the Azerbaijan National Carpet Museum.
During the exhibition a number of events will be organized especially for children, in particular: children's performances "Tyk-Tyk khanum" and "Jyrtdan" will be held; various master classes for children, in particular "Preparing carpet sketches", ebru (the art of drawing on water) and much more. Solmaz Amanova will represent the characters of national Azerbaijani fairy tales, each child will be given the opportunity to change clothes and feel like a hero of fairy tales. An intellectual game will also be held with the writer Murshud Ismayilzade.
Within the framework of the exhibition there will be a presentation of the electronic version of N. Ganjavi's book "Seven Beauties", translated into sign language for children with disabilities.
The organiser of the exhibition is the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, gold sponsor – “bp Azerbaijan” company. Organisational support is provided by Caspian Event Organisers (CEO).