Böyük bir nəşriyyatın layihə və perspektivləri
“Şərq-Qərb” 1986-cı ildən fəaliyyət göstərən ən iri nəşriyyatlardan biridir. Biz bu il öz 35 illik yubileyimizi qeyd edirik. Nəşriyyatımız dövlət sifarişlərini yerinə yetirir və Azərbaycan Respublikasının elmlər akademiyası, təhsil nazirliyi, mədəniyyət nazirliyi və prokurorluğu ilə əməkdaşlıq edir.
Biz həm elmi kitablar, həm də lüğət və dərsliklər nəşr edirik. Həmçinin biz yerli və xarici sərgi layihələrində də daim iştirak edirik, belə ki, bu həm zəruri, həm də vacibdir. Məqsədimiz yalnız kitablarımızı təqdim etmək deyil, həm də tərəfdaşların və həmkarlarımızın yenilikləri ilə tanış olmaq, yeni nə isə öyrənməkdir. Hazırda bütün dünyada təmayüllər tez-tez dəyişir, sərgi isə məlumatlılığı təmin edir və digər nəşriyyatlar ilə əlaqələr qurmağa kömək edir.
Hal-hazırda, böyük bir layihə üzərində işləyirik. Bu layihə Azərbaycan ilə Çin arasında diplomatik əlaqələrinin 30 illiyinə həsr olunub.
Sərgidə təqdim etdiyimiz ən yaxşı kitablardan biri də “Zəfər salnaməsi” kitabıdır. Bu kitabda 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Prezident İlham Əliyevin çıxışları, verdiyi müsahibələr, heşteqləri və insanlara etdiyi müraciətlər yer alır. Stenddə bir çox başqa maraqlı kitablar var: Nizami Gəncəvinin müxtəlif dillərdəki əsərləri, Azərbaycan silahları haqqında “Azərbaycanın silah sənəti” (“The Azerbaijan armourer’s art”) kitabı, “Köhnə Şuşa”, “Molla Nəsrəddin” və s. Bu ilin yeniliyi isə QR kodlu dərsliklərdir. Bu layihə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birgə həyata keçirilir.

Projects and prospects of a large publishing house
“Şərq Qərb” is one of the largest publishing houses and has been operating since 1986. This year we are celebrating our 35th anniversary. We carry out government orders and have established cooperation with the Academy of Sciences, the Ministry of Education, the Ministry of Culture, and the Prosecutor's Office.
We publish both academic books and dictionaries, including textbooks. We constantly participate in domestic and foreign exhibition projects - this is necessary and important. Our goal is not only to show our books, but also to get acquainted with the novelties of partners and colleagues, to learn something new. In the world, trends change very quickly and the exhibition provides awareness, helps to forge connections with other publishers. We are currently working on a large project. It is dedicated to the 30th anniversary of Azerbaijan’s diplomatic ties with China. One of the best books that we present at the exhibition is “Zəfər salnaməsi”. It contains speeches, interviews, hashtags and addresses to the people of President Ilham Aliyev during the 44-day Patriotic War. The stand contains many other interesting books. Nizami Ganjavi’s works in different languages, “The Azerbaijan armourer’s art”, about Azerbaijani weapons, “Köhnə Şuşa”, “Molla Nasreddin” and others. The innovation of this year was the tutorials in which we added QR codes; this is a joint project with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.