Böyük bir nəşriyyatın layihə və perspektivləri
“Şərq-Qərb” 1986-cı ildən fəaliyyət göstərən ən iri nəşriyyatlardan biridir. Biz bu il öz 35 illik yubileyimizi qeyd edirik. Nəşriyyatımız dövlət sifarişlərini yerinə yetirir və Azərbaycan Respublikasının elmlər akademiyası, təhsil nazirliyi, mədəniyyət nazirliyi və prokurorluğu ilə əməkdaşlıq edir.
Biz həm elmi kitablar, həm də lüğət və dərsliklər nəşr edirik. Həmçinin biz yerli və xarici sərgi layihələrində də daim iştirak edirik, belə ki, bu həm zəruri, həm də vacibdir. Məqsədimiz yalnız kitablarımızı təqdim etmək deyil, həm də tərəfdaşların və həmkarlarımızın yenilikləri ilə tanış olmaq, yeni nə isə öyrənməkdir. Hazırda bütün dünyada təmayüllər tez-tez dəyişir, sərgi isə məlumatlılığı təmin edir və digər nəşriyyatlar ilə əlaqələr qurmağa kömək edir.
Hal-hazırda, böyük bir layihə üzərində işləyirik. Bu layihə Azərbaycan ilə Çin arasında diplomatik əlaqələrinin 30 illiyinə həsr olunub.
Sərgidə təqdim etdiyimiz ən yaxşı kitablardan biri də “Zəfər salnaməsi” kitabıdır. Bu kitabda 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Prezident İlham Əliyevin çıxışları, verdiyi müsahibələr, heşteqləri və insanlara etdiyi müraciətlər yer alır. Stenddə bir çox başqa maraqlı kitablar var: Nizami Gəncəvinin müxtəlif dillərdəki əsərləri, Azərbaycan silahları haqqında “Azərbaycanın silah sənəti” (“The Azerbaijan armourer’s art”) kitabı, “Köhnə Şuşa”, “Molla Nəsrəddin” və s. Bu ilin yeniliyi isə QR kodlu dərsliklərdir. Bu layihə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birgə həyata keçirilir.

Проекты и перспективы крупного издательства
Şərg Gərb – одно из самых крупных издательств, функционирует с 1986 года. В этом году отмечаем 35-летие. Выполняем государственные заказы, сотрудничаем с Академией Наук, министерством образования, министерством культуры, прокуратурой.
Мы выпускаем как академические книги, так и словари, учебники. Постоянно участвуем в отечественных и зарубежных выставочных проектах – это необходимо и важно. Наша цель не только показать свои книги, но и ознакомиться с новинками партнеров и коллег, научиться чему-то новому. В мире тенденции очень быстро меняются, и выставка обеспечивает осведомленность, помогает наладить связи с другими издателями.
В данный момент мы работаем над крупным проектом. Он посвящен 30-тилетию дипломатических связей Азербайджана с Китаем.
Одна из самых лучших книг, которую мы представляем на выставке это «Zəfər salnaməsi». В ней собраны выступления, интервью, хэштеги, обращения к народу президента Ильхама Алиева в период 44-дневной войны. На стенде собраны многие другие интересные книги. Произведения Низами Гянджеви на разных языках, «The Azerbaijan armourer’s art», об азербайджанском оружии, «Köhnə Şuşa», «Молла Насреддин» и другие. Инновацией этого года стали учебники, в которые мы добавили QR коды. Это проект совместный с министерством образования.