6-10 oktyabr 2021-ci il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində “Baku International Book Fair 2021” - 7-ci Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi  keçiriləcək.
Sərginin məqsədi kitab və mütaliəni təbliğ edərək populyarlaşdırmaq, ziyarətçiləri həm Azərbaycan, həm də xarici nəşriyyatların çap məhsulları ilə tanış etmək, nəşriyyat işinə dəstək vermək, nəşriyyatları potensial əməkdaşlıq üçün kitab mağazaları ilə tanış etmək, eləcə də rəqəmsal dövrdə kitab biznesinin inkişafı ilə bağlı təcrübə və fikir mübadiləsini təmin etməkdir.
“Baku International Book Fair 2021” kitab sərgisi dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Azərbaycanın dahi şairi  və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunacaq.
Sərgidə 13 ölkədən 165 müəssisə iştirak edir.  Azərbaycan, Bolqarıstan, Gürcüstan, Fransa, İndoneziya, İran, Kolumbiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Misir, Özbəkistan, Rusiya və Türkiyəyə məxsus nəşriyyat evləri, mətbəələr, kitab mağazaları, mədəniyyət mərkəzləri və poliqrafiya şirkətləri sərgidə iştirak edəcək.
“Baku International Book Fair 2021” kitab sərgisi şirkətlərin çap məhsullarını nümayiş etdirmək və satmaq, habelə yerli və xarici nəşriyyatlar, müəlliflər, eləcə də milli nəşriyyat və poliqrafiya şirkətləri ilə danışıqlar aparmaq və müqavilələr imzalamaq üçün unikal fürsətdir.
Sərginin keçiriləcəyi 5 gün ərzində iştirakçıları və ziyarətçiləri əlavə tədbirlərdən ibarət maraqlı proqramlar gözləyir. Məşhur azərbaycanlı və xarici yazarlar sərginin müxtəlif günlərində “günün qonaqları” olacaqlar: Çingiz Abdullayev, Elxan Elatlı, Elçin Əliyev, Nail Əlizadə, Gülseren Buğdayıcıoğlu, Togrul Mehti Niyazi və digərləri. Tarixçi Fuad Axundovun təqdimatında “Cənubi Qafqaz şəhərlərinin tarixi ənənələri” mühazirəsi baş tutacaq. Ercan Kesal (“Çukur” serialının baş qəhrəmanı İdris Koçovalı) ilə görüş saatı keçirələcək.
Şairə Nigar Həsənzadənin təqdimatında” İgidlərin SÖZü” layihəsi xüsusi diqqətə layiqdir. Layihə çərçivəsində 44 günlük müharibədə iştirak edən şəhid və qazilərin şeir təqdimatları baş tutacaq.
Solmaz Amanova, Sayman Aruzu, Orxan Adıgözəl, professor Nəsiman Yaqublu, İradə Məlikova, Elçin Əzimli, kimi yazıçılar kitablarını təqdim edəcək, Azərbaycanın və Türkiyənin gənc şairləri ilə görüşlər keçiriləcək.
“Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində hər gün səhər saat 10:00-dan etibarən Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində müxtəlif tədbirlər keçiriləcək. Onların arasında Abdulla Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla teatrı tərəfindən Nizami Gəncəvinin əsərləri üzərində qurulmuş kukla tamaşaları, Xalça Muzeyinin təqdimatı və s. öz yerini alacaq. Azərbaycanlı və türkiyəli yazıçılar Nizami Gəncəvinin və Yunus Əmrənin şeirlərini oxuyacaqlar.
Uşaqlar üçün bir sıra tədbirlər təşkil olunacaq. Sərgi zamanı "Tık-Tık xanım", “Cırtdan” uşaq tamaşası, uşaqlar və böyüklər üçün müxtəlif master-klasslar, ebru (su üzərində rəsm sənəti) və daha nələr nümayiş olunacaq. Yazıçı Solmaz Amanova milli Azərbaycan nağıllarının personajlarını təqdim edəcək və hər bir uşağa paltarını dəyişərək nağıl qəhrəmanı obrazında olmaq imkanı veriləcək. Yazıçı Mürşüd İsmayılzadə ilə intellektual oyunlar keçiriləcək.
Sərgi çərçivəsində N.Gəncəvinin əlilliyi olan uşaqlar üçün işarə dilinə tərcümə edilmiş "Yeddi gözəl" kitabının elektron versiyasının təqdimatı baş tutacaq.
Dəyərlərimizi  qorumaq və gələcək nəsilə ötürmək məqsədilə milli rəmzlərimizdən olan kalağayı ilə bağlı “Kəlağayı sənəti” adlı təqdimat Prof. Rəna İbrahimbəyova tərəfindən keçiriləcəkdir.
Proqramın tam versiyası ilə sərginin rəsmi saytında tanış ola bilərsiniz: https://bakubookfair.az/az-programme/
Ziyarətçilər üçün sərgiyə “Koroğlu” metro stansiyasından hər yarım saatdan bir, “Elmlər Akademiyası” stansiyasından isə hər saatdan bir avtobuslar ödənişsiz olaraq hərəkət edəcəklər.  Avtobusların hərəkət cədvəli ilə linkə daxil olaraq tanış ola bilərsiniz: https://bakubookfair.az/az-content/26.html

С 6 по 10 октября в Баку Экспо Центре пройдет 7-ая Бакинская Международная Книжная Выставка «Baku International Book Fair 2021».
Целью выставки является продвижение и популяризация книги и чтения, ознакомление с книгопечатной продукцией азербайджанских и иностранных издательств, поддержка издательского дела, знакомство издательств с книжными магазинами для потенциального сотрудничества, обмен опыта и идей по развитию книжного бизнеса в эпоху цифровых технологий.
Бакинская Международная Книжная Выставка-Ярмарка посвящена 880 летию выдающегося представителя мировой литературы, гениального азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви.
В выставке принимают участие 165 структур и организаций из 13 стран мира. В их числе издательства, полиграфии, книжные магазины, библиотеки и культурные центры из Азербайджана, Болгарии, Грузии, Франции, Индонезии, Ирана, Колумбии, Казахстана, Кыргызстана, Египта, Узбекистана, России и Турции.
Бакинская Международная Книжная Выставка-Ярмарка предоставит уникальную возможность презентовать новинки книжной индустрии, провести переговоры и заключить контракты с местными и зарубежными издательствами, авторами, а также с национальными издательскими и полиграфическими компаниями. Выставка послужит местом встреч с известными писателями и поэтами.
На протяжении 5-ти дней выставки участников и посетителей ждет интересная программа. Специальными гостями в разные дни выставки станут известные азербайджанские и зарубежные писатели: Чингиз Абдуллаев, Эльхан Элатлы, Эльчин Алиев, Наиль Ализаде, Гульсерен Бугдайиджиоглу, Эрджан Кесал, Тогрул Мехти Ниязи и многие другие. Историк Фуад Ахундов выступит с лекцией «Исторические традиции городов Южного Кавказа». Также состоится встреча с Эрджаном Кесалом (исполнитель роли Идриса Кочовалы в известном турецком сериале «Çukur»).
Особого внимания заслуживает проект «İgidlərin SÖZü», автором которого является поэтесса Нигяр Гасанзаде. В рамках проекта ветераны будут читать стихи собственного сочинения, написанные во время 44-х дневной Карабахской войны.
С презентациями своих книг выступят писатели Солмаз Аманова, Сайман Аруз, Орхан Адигозель, Насимян Ягублу, Ирада Маликова, Эльчин Азимли, Араз Гурбанов. Также состоятся встречи с молодыми поэтами Азербайджана и Турции.
В рамках Года Низами каждый день с 10:00 в фойе Баку Экспо Центра будут проводиться различные мероприятия. Среди них постановка Азербайджанского Государственного Театра Кукол имени Абдуллы Шаига на произведения Низами Гянджеви, представления организованные Азербайджанским Национальным Музеем Ковра. Азербайджанские и турецкие писатели прочтут стихи Низами Гяджеви и Юнус Эмре.
В дни выставки-ярмарки целый ряд мероприятий будет организован специально для детей, в частности: будут проходить детские спектакли «Тык-Тык ханум» и «Джыртдан»; различные мастер-классы для детей, в частности «Подготовка эскизов ковра», эбру (искусство рисования на воде) и многое другое. Солмаз Аманова будет представлять персонажи национальных азербайджанских сказок, каждому ребенку будет предоставлена возможность переодеться и почувствовать себя в образе героя сказок. Также будет проведена интеллектуальная игра с писателем Муршудом Исмаилзаде.
В рамках выставки-ярмарки состоится презентация электронной версии книги Н. Гянджеви «Семь красавиц», переведенная на язык жестов для детей с ограниченными возможностями.
С полной программой можно будет ознакомиться на сайте: https://bakubookfair.az/az-programme/
Для всех посетителей будут организованы автобусы, которые будут отправляться каждые полчаса от станции метро «Кероглу» и каждый час от станции метро «Эльмляр Академиясы». С расписанием автобусов можно ознакомиться, перейдя по ссылке: https://bakubookfair.az/ru-content/26.html