Özbək yazıçılarının əsərləri
Bu yaxınlarda Əlişir Nəvai adına kitabxana öz 150 illik yubileyini qeyd etdi. Təşkilatımız belə bir böyük sərgidə dəfələrlə iştirak edib. Bu gün kitabxanaya himayədarlıq edən Özbəkistan Respublikası Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Agentliyi ilə birlikdə Özbəkistanın stendini təqdim edirik.
Özbəkistanın Azərbaycandakı səfirliyi də bizim stendimizdə təmsil olunub və biz aparıcı nəşriyyatların nəşrlərini, broşürləri və kitabları təqdim edirik. Bunların hamısı dövlətimizin tarixini və mədəniyyətini əks etdirir. Qonaqlar burada özbək yazıçılarının əsərləri ilə tanış ola bilərlər. Stenddə milli geyimlər və atributlar da nümayiş olunur.
Düşünürük ki, bu sərgidə iştirak özbək xalqı kimi çox qonaqpərvər Azərbaycan xalqı ilə ünsiyyətdən böyük fayda və sevinc gətirəcək. Həmçinin hər iki ölkənin informasiya və kitabxana fəaliyyətini daha da inkişaf etdirmək üçün digər nəşriyyatlarla əlaqə qurmağı planlaşdırırıq.
Hesab edirəm ki, bu cür sərgilərin keçirilməsi bu sahənin inkişafında çox böyük rol oynayır. Bu, bilikləri artırmaq, digər nəşriyyatlarla təcrübə mübadiləsi etmək üçün əla fürsət, eləcə də peşəkar dialoq üçün əlverişli platformadır. Bütün qonaqları stendimizə dəvət edirik, sizinlə görüşməkdən məmnun olarıq!

Произведения узбекских писателей
Библиотека имени Алишера Наваи отпраздновала свой юбилей, 150 лет. Наша организация уже не первый раз участвует на такой крупной выставке. Сегодня мы представляем стенд Узбекистана совместно с агентством информации массовых коммуникаций при президенте республики Узбекистан, патронирующего библиотеку.
Также вместе с нами на стенде находится посольство Узбекистана в Азербайджане. Мы представляем издания ведущих издательств, брошюры и книги. Все они отражают историю и культуру нашего государства. Здесь гости могут ознакомиться с произведениями узбекских писателей. На стенде также представлена национальная одежда и атрибутика.
Мы думаем, что участие в этой выставке принесёт огромную пользу и радость общения с азербайджанским народом, который очень гостеприимен, как и узбекский народ. Также мы планируем обменяться контактами с другими издательствами, в целях дальнейшего развития информационно-библиотечной деятельности обеих стран.
Я считаю, что проведение такого рода выставок играет огромную роль в развитии данной сферы. Это отличная возможность для пополнения знаний, для обмена опытом с другими издательствами, а также удобная площадка для профессионального диалога. Всех гостей приглашаем на наш стенд, будем рады встрече с вами!