Nadir əlyazma nüsxələri...
Sərgi təkcə yeni nəşrlərin deyil, eləcə də hər kəsin gəlmədiyi kitabxanaların nadir incilərinin də təbliğat yeridir. Məlum olduğu kimi, ölkəmizdə Nizami İli qeyd edilir və ona görə də nəinki stendimizdə, həm də sərgi mərkəzinin foyesində Nizaminin kitablarının bir neçə nüsxəsini nümayiş etdiririk. Bunlar dünya kitabxanalarında olan əlyazma kitabların nüsxələridir. Zərif dizayn və miniatürlər, yaşından və peşəsindən asılı olmayaraq sərginin bir çox qonaqlarının diqqətini cəlb edib.
Stendimizdə ümummilli lider Heydər Əliyevin hədiyyə etdiyi, üzərində onun imzası olan bir neçə kitab da var. Bu kitablar onun şəxsi fondundandır. Prezident İlham Əliyevin Məkkə şəhərindən gətirdiyi müqəddəs Quran bizim üçün dəyərli hədiyyədır. Burada ziyarətçilər bu kitabı da görə bilərlər. Bu nəşrlər bizim nadir kitablar kolleksiyamızda saxlanılır. Bunların arasında rus yazıçısı Lev Tolstoyun kitabları (1914-1915-ci illərin nəşrləri) da yer alır və bunlar üz qabığındakı süjetlərin ardıcıllığına görə xüsusilə dəyərlidir.
Sərgini çox bəyənirik. Burada başqa ölkələrin ekspozisiyalarında bir çox maraqlı kitablarla tanış olmaq imkanı əldə etdik. Türkiyənin və İranın stendləri nadir materialları ilə diqqət çəkir. Bura istənilən ziyarətçinin çox maraqlı şeylər tapa biləcəyi yerdir.

Rare copies of handwritten books...
The exhibition is a place for promoting not only new editions, but also rare books of libraries, where visits are rare. As you know, our country celebrates the Year of Nizami. Therefore, not only at the stand, but also in the foyer of Baku Expo Centre, we demonstrate several copies of Nizami's books. These are copies of handwritten books that are in the world's libraries. The exquisite design and miniatures attracted the attention of many guests at the exhibition, regardless of age and profession.
There are also several books at the stand, presented and signed by the National Leader Heydar Aliyev. These are books from his private library. A valuable gift for us is the Koran, which was brought by President Ilham Aliyev from Mecca. Visitors can see it too. These publications are kept in our collection of rare books. These also include the books of the Russian writer Leo Tolstoy (1914-1915editions), and are especially valuable for their chased design of plots on the cover of works.
We like the exhibition very much. Here we were able to see many interesting books in the expositions of other countries. Turkish and Iranian stands are attracting attention with their rare materials. This is exactly the place where any visitor will find a lot of interesting things.