Nadir əlyazma nüsxələri...
Sərgi təkcə yeni nəşrlərin deyil, eləcə də hər kəsin gəlmədiyi kitabxanaların nadir incilərinin də təbliğat yeridir. Məlum olduğu kimi, ölkəmizdə Nizami İli qeyd edilir və ona görə də nəinki stendimizdə, həm də sərgi mərkəzinin foyesində Nizaminin kitablarının bir neçə nüsxəsini nümayiş etdiririk. Bunlar dünya kitabxanalarında olan əlyazma kitabların nüsxələridir. Zərif dizayn və miniatürlər, yaşından və peşəsindən asılı olmayaraq sərginin bir çox qonaqlarının diqqətini cəlb edib.
Stendimizdə ümummilli lider Heydər Əliyevin hədiyyə etdiyi, üzərində onun imzası olan bir neçə kitab da var. Bu kitablar onun şəxsi fondundandır. Prezident İlham Əliyevin Məkkə şəhərindən gətirdiyi müqəddəs Quran bizim üçün dəyərli hədiyyədır. Burada ziyarətçilər bu kitabı da görə bilərlər. Bu nəşrlər bizim nadir kitablar kolleksiyamızda saxlanılır. Bunların arasında rus yazıçısı Lev Tolstoyun kitabları (1914-1915-ci illərin nəşrləri) da yer alır və bunlar üz qabığındakı süjetlərin ardıcıllığına görə xüsusilə dəyərlidir.
Sərgini çox bəyənirik. Burada başqa ölkələrin ekspozisiyalarında bir çox maraqlı kitablarla tanış olmaq imkanı əldə etdik. Türkiyənin və İranın stendləri nadir materialları ilə diqqət çəkir. Bura istənilən ziyarətçinin çox maraqlı şeylər tapa biləcəyi yerdir.

Редкие копии рукописных книг…
Выставка - это место пропаганды не только новых изданий, но и редких книг библиотек, куда не каждый человек приходит. Как известно, наша страна отмечает год Низами. Поэтому не только на стенде, но и в фойе Экспоцентра мы демонстрируем несколько экземпляров книг Низами. Это копии рукописных книг, которые находятся в мировых библиотеках. Изящный дизайн и миниатюры привлекли внимание многих гостей на выставке, независимо от возраста и профессии.
На стенде так же есть несколько книг, подаренные нам общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, с его подписью. Это книги из его личного фонда. Ценным подарком для нас является Коран, который был привезён президентом Ильхамом Алиевым из Мекки. Его посетители тоже могут увидеть. Эти издания хранятся в нашем фонде редких книг. К ним же относятся книги русского писателя Льва Толстого, издания 1914-1915 годов и особо ценны своим чеканным оформлением сюжетов на обложке произведений.
Выставка нам очень нравится. Здесь мы смогли увидеть много интересных книг в экспозициях других стран. Турецкие и иранские стенды привлекают внимание своими редкими материалами. Это именно то место, где любой посетитель обнаружит массу интересного.