Kitab bayramı həmişə xalq bayramdır!
Beynəlxalq kitab sərgisinin açılışı münasibətilə hər kəsi təbrik edirəm! Kitab bayramı həmişə milli bayramdır, çünki mütaliəsiz və kitabsız inkişaf edən xalqı təsəvvür etmək mümkün deyil.
Çox şadam ki, bu gün sərgidə bu qədər çox xarici ölkələr təmsil olunur, lakin ən əsası isə burada gənc nəslimizin təhsilinə böyük töhfə verən və uşaqlara və nəvələrə doğma vətənə sevgi aşılamağı bacaran Azərbaycan yazıçılarının kitabları təqdim olunur.
Düşmən üzərində əldə etdiyimiz qələbədən bir il keçməsi və 30 il əvvəl işğal edilmiş bütün torpaqlarımızı azad etməyimiz çox əhəmiyyətli hadisədir. Biz bunun əbədi olacağına inanırıq. Bu torpaqlar uğrunda döyüşə gedən şəhidlər əsasən gənclər idi. Çoxları Qarabağı heç görməyib, amma doğma torpaq uğrunda canlarından keçib, şərəflə şəhid olublar. Kitab mədəniyyətimiz, yazıçılarımız və bütün mədəniyyətimiz vətənpərvərliyin aşılanmasında çox böyük əməyi var. Sərginin təşkilinə görə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Pandemiya ilə əlaqədar bütün çətinliklərə baxmayaraq yenə də bu bayramı təşkil etməyi bacarmağımız çox yaxşıdır.

Праздник книги – всегда народный праздник!
Поздравляю всех с открытием Международной выставки книги! Праздник книги – всегда народный праздник, так как невозможно представить себе народ,  развитие которого происходит вне чтения и без книг.
Я очень рад, что на выставке сегодня представлено столько зарубежных стран, но самое главное, представлены книги азербайджанских писателей, которые внесли выдающийся вклад в процесс воспитания нашего подрастающего поколения и сумели привить детям и внукам любовь к родной земле.
Это очень знаменательно, что прошёл уже год победы над нашим врагом, и мы освободили все земли, которые были захвачены 30 лет назад. Мы верим, что это уже навечно. Шехиды, которые шли бороться за эти земли, были в основном молодые ребята. Многие никогда не видели Карабаха, но умирали за родные земли и умирали с честью. В патриотическом воспитании очень большая заслуга нашей книжной культуры, наших писателей и всей нашей культуры. Хочу выразить благодарность за организацию выставки. Очень хорошо, что, несмотря на все сложности, связанные с пандемией, нам всё равно удалось организовать этот праздник.