Kitab bayramı həmişə xalq bayramdır!
Beynəlxalq kitab sərgisinin açılışı münasibətilə hər kəsi təbrik edirəm! Kitab bayramı həmişə milli bayramdır, çünki mütaliəsiz və kitabsız inkişaf edən xalqı təsəvvür etmək mümkün deyil.
Çox şadam ki, bu gün sərgidə bu qədər çox xarici ölkələr təmsil olunur, lakin ən əsası isə burada gənc nəslimizin təhsilinə böyük töhfə verən və uşaqlara və nəvələrə doğma vətənə sevgi aşılamağı bacaran Azərbaycan yazıçılarının kitabları təqdim olunur.
Düşmən üzərində əldə etdiyimiz qələbədən bir il keçməsi və 30 il əvvəl işğal edilmiş bütün torpaqlarımızı azad etməyimiz çox əhəmiyyətli hadisədir. Biz bunun əbədi olacağına inanırıq. Bu torpaqlar uğrunda döyüşə gedən şəhidlər əsasən gənclər idi. Çoxları Qarabağı heç görməyib, amma doğma torpaq uğrunda canlarından keçib, şərəflə şəhid olublar. Kitab mədəniyyətimiz, yazıçılarımız və bütün mədəniyyətimiz vətənpərvərliyin aşılanmasında çox böyük əməyi var. Sərginin təşkilinə görə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Pandemiya ilə əlaqədar bütün çətinliklərə baxmayaraq yenə də bu bayramı təşkil etməyi bacarmağımız çox yaxşıdır.

The book festival is always a national holiday!
Congratulations to everyone on the opening of the International Book Exhibition! The book festival is always a national holiday, since it is impossible to imagine a people whose development takes place outside the reading and books.
I am very glad that so many foreign countries are represented at the exhibition today, but most importantly, the books of Azerbaijani writers are presented, who made an outstanding contribution to the education of our younger generation and managed to instil in children and grandchildren love for their native land.
It is significant that a year passed since our victory over the enemy and we have liberated all the lands that were seized 30 years ago. We believe that this is forever. The martyrs who went to fight for these lands were mostly young guys. Many have never seen Karabakh, but they died for their native lands and died with honour. Our book culture, our writers and our entire culture are very much to the credit of our patriotic upbringing. I would like to express my gratitude for organising the exhibition. It is very good that, despite all the difficulties associated with the pandemic, we still managed to organise this holiday of books.